gyerekjóga és mindfulness gyakorlás életkoronként
Bármilyen meglepő, a gyerekek is tudnak jógázni és mindfulness-t (tudatos jelenlétet) gyakorolni. Ebben az írásban azt járom körbe, hogyan is nézhet ki a játékos gyakorlás, ha az egyes életkorokban tipikus fejlődési folyamatokat használjuk vezérfonalként.
3 éves kor alatt
Mi jellemzi a korosztályt?
Ebben a korcsoportban a gyerekek legnagyobb örömüket az érzékeik felfedezésében és a mozgásban lelik. A legkisebbek imádnak mozgásban lenni, ezért is célszerű a nekik szánt gyakorlatokat játékokkal, testmozgással és kísérletezéssel színesíteni. Az éneklés és mondókázás szintén jó módszer a figyelmük megragadására. Imádják az ismétlést és a kiszámíthatóságot, ezért a jól felépített rutinokat hamar megszeretik.
Miben segíthet a mindfulness és jóga ebben a korban?
Az érzékeken keresztüli felfedezésre ösztönöz és bevezeti a légzés fogalmát.
Mi a célja a gyakorlásnak?
A jóga és mindfulness iránti érdeklődés felkeltése.
Milyen ötletekkel lehet feldobni a gyakorlást?
A mondókák, énekek és mesék bevonása játékosan vezeti be a legkisebbeket a jóga és a tudatosság világába. A testmozgás teljes testi élménnyé teszi a gyakorlást, és jól fejleszti a testtudatot. A légzés fogalmát kísérletekkel varázsolhatjuk kézzelfoghatóvá. A színek, dalok, hangok, illatok, különféle textúrák alkalmazása extra mosolyt csalnak a kis pofikra.
3-5 évesek
Mi jellemzi a korosztályt?
Ebben a korcsoportban a gyerekek képesek egyszerű utasítások követésére és általában a figyelmük 30 percig aktív. Örömüket lelik az ismétlésben és ismétlődő tevékenységekben, a kiszámíthatóságban. A 3 és 5 év közötti gyerekektől nem várható el, hogy sokáig egyhelyben üljenek, ezért is célszerű a nekik szánt gyakorlatokat játékokkal, testmozgással és kísérletezéssel színesíteni. Az érzelmek iránti érdeklődésük nagyon erős, és rendszerint ebben az időszakban kezdik el értékelni a közösséget és kortársi kapcsolatokat is.
Miben segíthet a mindfulness és jóga ebben a korban?
Az érzékeken keresztüli felfedezésre ösztönöz. Önálló élmények megszerzésére hív, valamint fejleszti a mozgást, segíti a légzést és fejleszti a testtudatot.
Mi a célja a gyakorlásnak?
A jóga és mindfulness iránti érdeklődés felkeltése.
Milyen ötletekkel lehet feldobni a gyakorlást?
A játékok, mesék összekapcsolása testmozgással tovább tartja fenn a figyelmet. A rajzolást és az érzékek felfedezését tartalmazó gyakorlatok közben a picik elméje könnyebben tud összpontosítani. A légzéssel kísérletező feladatok nagyon népszerűek szoktak lenni ebben a korban.
6-12 évesek
Mi jellemzi a korosztályt?
Bár az iskolás korú gyermekek jobban hozzá vannak szokva az egyhelyben üléshez és a 45 perces tanórák hosszához, mégis inkább mozgás és tevékenykedés közben érzik jól magukat. Mozgáskoordinációjuk sokkal fejlettebb, mint kisebb társaiknak. A kortársi kapcsolatok fontossága jelentősen megnő, és a közösségben is egyre kifinomultabb módszerekkel képesek működni. Ismerik a számokat és tudnak számolni. Rendszerint ebben az időszakban ébrednek rá a testükre és kezdenek tudatosan foglalkozni vele.
Miben segíthet a mindfulness és jóga ebben a korban?
Megmutatja, hogyan fogadjuk el a hibákat, esetleges botlásokat. Játékos felfedezésre és együttérzésre ösztönöz. Segít felismerni saját fizikai és mentális állóképességünket.
Mi a célja a gyakorlásnak?
A mérlegelés, gondolkodás és beleérzés iránti érdeklődés felkeltése. Ennek segítségével a gyerekek megtanulhatják, hogyan figyeljenek a saját testük és lelkük jelzéseire, és hogyan hozhatnak olyan döntéseket, amelyek az éppen aktuális szükségleteiket veszik figyelembe.
Milyen ötletekkel lehet feldobni a gyakorlást?
A játékos, mozgással teli feladatok ebben a korosztályban is nagyon kedveltek. Egy csepp a nyugtató gyakorlatokból, légzésekből pedig segíthet az iskolai elvárásokat könnyebben megélni.
13-18 évesek
Mi jellemzi a korosztályt?
A pubertás felé vezető úton megjelenik egy erős vágy, hogy kifejezzék magukat, hogy hallassák a hangjukat, megmutassák, mekkora erő lakozik bennük. A serdülők teljesen tisztában vannak az idő fogalmával, és képesek a múltban és jövőben is gondolkodni. A kortársak véleménye és a saját testük iránti érzéseik központba kerülnek ezekben az években. A kamaszok rendszerint újraértékelik a saját megérzéseiket, identitásukat és közösségben elfoglalt szerepüket (vonatkozik ez a családra, kortársi kapcsolatokra, társadalomra egyaránt).
Miben segíthet a mindfulness és jóga ebben a korban?
A saját megérzésekbe vetett hit fel-, illetve újraépítése. Játékos, de mégis biztonságos teret ad saját magunk megismeréséhez.
Mi a célja a gyakorlásnak?
Elindulás saját magunk megismerése és elfogadása felé. A mérlegelés, gondolkodás és beleérzés iránti érdeklődés felkeltése. Ennek segítségével a kamaszok megtanulhatják, hogyan figyeljenek a saját testük és lelkük jelzéseire, és hogyan hozhatnak olyan döntéseket, amelyek az éppen aktuális szükségleteiket veszik figyelembe.
Milyen ötletekkel lehet feldobni a gyakorlást?
Az írással/naplóírással összekapcsolt feladatok az önmagunk kifejezését és a belső hangra való odafigyelést támogatják. A tudatos odafigyelés, hallgatás arra vezet rá, hogy a történések és reakcióink között mindig van egy szünet, amit megtanulhatunk használni, akár elnyújtani.